Niektóre akcesoria sportowe, ze względu na swoją budowę i parametry techniczne, są wykorzystywane w charakterze broni. Jednym z przykładów takiego niebezpiecznego narzędzia jest kij baseballowy, którego siła przy celnym uderzeniu jest podobna, jak w przypadku wystrzelenia naboju z pistoletu o kalibrze 9 mm. Kij baseballowy – czy legalny, czy jednak nie? Czy kij baseballowy można używać do samoobrony? W artykule wyróżniamy najważniejsze informacje dotyczące posiadania i użytkowania pałki sportowej w Polsce. Wskazujemy, jakie okoliczności noszenia takiego narzędzia nie budzą wątpliwości prawnych.

Czy kij bejsbolowy jest bronią?

Kij baseballowy to podłużna pałka, z wąskim trzonem i szerszą nasadą, wykonana w całości z materiału drewnianego lub metalowego. Jako wyposażenie sportowe służy do odbijania piłki przez jednego z zawodników w trakcie zawodów sportowych. Wymiary kija baseballowego są ściśle określone przez regulaminy rozgrywek, zatem każde zmiany w budowie lub inne modyfikacje mogą być przyczynkiem do dyskwalifikacji użytkownika. Współcześnie stosowane, regulaminowe pałki mają wymiary wynoszące:

  • do 6,99 cm średnicy;
  • do 106,68 cm długości;
  • od 0,94 do 0,96 kg wagi.

Nie ulega wątpliwości, że pałka sportowa z drewna lub metalu jest elementem wyposażenia zawodników w popularnym, amerykańskim sporcie. Warto jednak zastanowić się, czy kij baseballowy to broń biała? Wtakiej sytuacji należy odnieść się do polskich przepisów prawnych, które regulują tę kwestię. Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji zawiera bezpośrednią wzmiankę o tym narzędziu. Znajduje się ona tylko jeden raz w tym akcie prawnym, dokładnie w artykule 3. Jeden z podpunktów ustępu czwartego wskazuje, iż w przypadku „pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy” należy mówić o broni białej, której używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu. Ustawodawca wskazuje wprost, że nieoryginalny kij baseballowy – czyli np. taki, który nie został wyprodukowany w celach sportowych – należy traktować jako uzbrojenie.

Czy kij baseballowy można używać do samoobrony?

Oryginalny baseball drewniany lub metalowy nie jest narzędziem służącym do samoobrony. Pałka o zmienionej strukturze, np. posiadająca metalowe wstawki w jej górnej części, może być potraktowana jako broń biała, na którą wymagane jest pozwolenie. W obu przypadkach wykorzystanie tego narzędzia do samoobrony jest wątpliwe. Czy użycie kija baseballowego do samoobrony to przekroczenie granic obrony koniecznej? Sięgnięcie po tego typu uzbrojenie, w sytuacji zagrożenia, może być właśnie tak zakwalifikowane. Wiele zależy od interpretacji danej sytuacji przez organy rozpatrujące określony przypadek. Należy jednak pamiętać, iż aluminiowy kij baseballowy lub pałka wykonana z innego, twardego tworzywa może być uważana za broń szczególnie zagrażającą życiu lub zdrowiu.

 

Aluminiowy kij baseballowy

 

Użycie kija baseballowego do samoobrony

Jakie są konsekwencje za użycie kija baseballowego do samoobrony? I znów – wiele zależy od konkretnych okoliczności. Przekroczenie granic obrony koniecznej będzie wiązało się z konsekwencjami prawnymi. Sąd, w wyjątkowych przypadkach, może odstąpić od wymierzenia kary w przypadku odpierania bezpośredniego, bezprawnego zamachu w obronie koniecznej. Szczegóły dotyczące kontratypu obrony koniecznej zostały wyróżnione w artykule 25. Kodeksu karnego. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że samo posiadanie niebezpiecznego narzędzia przez zaatakowanego może być aspektem budzącym wątpliwości organów orzekających.

Czy można mieć kij baseballowy w aucie?

Co grozi za posiadanie metalowego kija baseballowego w bagażniku samochodowym? Czy wożenie takich przedmiotów bez konkretnego celu jest dozwolone? Praktyka pokazuje, iż posiadanie pałki sportowej – bez względu na to, czy jest to baseball aluminiowy, plastikowy kij baseballowy czy też oryginalny kij baseballowy – może budzić pewne podejrzenie ze strony służb. Przykładem takiego zdarzenia jest sytuacja opisywana na oficjalnej stronie łomżyńskiej policji. Przed laty policjanci kontrolujący jeden z pojazdów poruszających się po drodze publicznej odkryli w bagażniku kastet oraz kij do „bejsbola”. Mężczyzna, który przewoził te przedmioty, odpowiedział przed sądem za posiadanie przedmiotów niebezpiecznych. Kiedy można wozić ze sobą kij baseballowy?

  • Praktycznie zawsze, jeśli posiadamy zezwolenie na kij baseballowy.
  • Jeśli kij baseballowy metalowy lub drewniany ma charakter wyłącznie sportowy.
  • Pałka jest przewożona jak akcesoria sportowe, np. w futerale i zamkniętej torbie razem z piłkami.

Rodzaje kijów baseballowych dostępnych w Polsce

Kij baseballowy – broń, zabawka czy akcesorium do gry? Poniżej wskazujemy, czym cechują się dane egzemplarze i czy posiadanie kija baseballowego jest legalne (nie jest wymagane pozwolenie na broń). Wyróżniamy kilka rodzajów tych przedmiotów dostępnych do kupienia w Polsce.

Typ Nazwa Do Zezwolenie Kij

baseballowy

rodzaje

Zabawkowy

kij

baseballowy

Aoneky

Mini

Zabawa

i

rekreacja

Niepotrzebne Lekki kij dla dzieci do zabawy
Kompozytowy

lub

plastikowy

kij

baseballowy

Easton Wonderlite Sport Niepotrzebne Narzędzie sportowe zgodne z regulaminami m.in. ASA, USSSA, NSA, ISA i ISF
Oryginalny

drewniany

kij

Kipsta

BA180

Sport Niepotrzebne Jesionowy kij baseballowy przeznaczony do gry
Kij

baseballowy

metalowy

(aluminium)

Kipsta

BA150

Sport

i

zabawa

Niepotrzebne Mały, metalowy kij przeznaczony dla dzieci
Imitacja kija

z ostrymi

wstawkami

Brak b/d Wymagane Narzędzie z twardego materiału, np. ze wstawkami metalowymi, niewytworzone przez producenta narzędzi sportowych

 

Czy kij baseballowy do samoobrony to dobry pomysł? Podsumowanie

Ze względu na złą sławę i liczne przypadki nadużyć związanych z wykorzystywaniem kijów bejsbolowych do celów pozasportowych, może się zdarzyć, że za samo posiadanie oryginalnego narzędzia sportowego spotkają nas przykre konsekwencje. Przekonał się o tym jeden ze studentów, który zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Gliwicach otrzymał sankcję w postaci 15 dni aresztu za posiadanie kija. Sąd argumentując wyrok wziął pod uwagę nie tylko samo wożenie potencjalnie niebezpiecznego narzędzia, ale także okoliczności zdarzenia (potencjalne okoliczności do użycia) i przeszłość kryminalną oskarżonego.

 

Sprawdź powiązane wpisy

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl