Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gazów obezwładniających do samoobrony, jednakże wbrew pozorom nie wszystkie z nich są gazem pieprzowym. Poza składem syntetyczne środki obezwładniające różnią się od gazu pieprzowego zakresem oddziaływania na organizm człowieka. Co warto wiedzieć o gazie paraliżującym? Jak wygląda jego posiadanie i używanie w świetle prawa? Szczegółowe informacje poniżej.

Gaz paraliżujący – co to?

Gaz paraliżujący należy do szerokiej rodziny środków obezwładniających, jednak nie należy mylić go z gazem pieprzowym. Gazy paraliżujące powstają przez syntezę związków organicznych, jednak nie posiadają w składzie kapsaicyny obecnej w gazie pieprzowym. Są one dość szeroko stosowane przez policję i inne służby porządkowe, zwłaszcza podczas tłumienia zamieszek. Na rynku są jednak dostępne także ręczne miotacze takiego gazu służące do samoobrony. Najpopularniejsze gazy paraliżujące to:

  • CS (2-Chlorobenzylidenomalononitryl) – to gaz paraliżujący stosowany przez policję na niemal całym świecie. Jego użycie w zamkniętych pomieszczeniach jest bardzo niebezpieczne.
  • CN (Chloroacetofenon) – jest silniejszy i tym samym wypierany przez gaz CS, który mimo wszystko uważa się za bezpieczniejszy.

Gaz paraliżujący – jak działa?

Jak działa gaz paraliżujący? Podobnie do gazu pieprzowego, z pewnymi znaczącymi różnicami opisanymi poniżej. Przede wszystkim działanie gazu paraliżującego nie ogranicza się do wywoływania intensywnego łzawienia i pieczenia oczu. Dodatkowo w kontakcie ze skórą wywołuje dotkliwe pieczenie, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do poparzeń i pęcherzy.

Rozpylony w dużej ilości gaz paraliżujący utrzymuje się znacznie dłużej niż podatny na działanie wiatru gaz pieprzowy – może to być nawet kilka dni. Właściwości tego typu gazów sprawiły, że znane są przypadki śmiertelne będące wynikiem ich niewłaściwego stosowania przez służby porządkowe.

Czas działania gazów paraliżujących na organizm mimo wszystko jest podobny do gazu pieprzowego – jest to zwykle od kilkunastu kilkadziesiąt minut.

Gaz paraliżujący – czy jest legalny?

Kwestia legalności gazu paraliżującego może nastręczać pewnych trudności. Z pewnością w Polsce może legalnie nabyć go osoba pełnoletnia. Ręczne miotacze gazu paraliżującego są legalne na podstawie pkt. 8 art. 11. ustawy o broni i amunicji. W związku z tym niemal identyczne ręczne miotacze gazu paraliżującego również nie są uważane za broń i nie wymagają pozwolenia. Nie ma w niniejszej ustawie rozróżnienia na gaz pieprzowy i paraliżujący. Inaczej ma się sprawa w przypadku miotaczy gazu rozpylanego za pomocą specjalnych wyrzutni, które są stosowane przez policję. Taka broń wymagałaby specjalnego pozwolenia, chociaż nie byłaby ona zbyt użyteczna do samoobrony na ulicy. Co ciekawe oba wymieniane gazy znajdują się na specjalnej liście rozporządzenia „w sprawie klasyfikacji (…) wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, na których wytwarzanie lub obrót jest wymagane uzyskanie koncesji„. Istnieje także konwencja międzynarodowa zakazująca używania tych gazów podczas wojny.

Co grozi za użycie gazu paraliżującego?

Użycie ręcznego miotacza gazu w formie sprayu w ramach obrony koniecznej jest jak najbardziej dopuszczalne, zgodnie z zapisami w art. 11 Ustawy o Broni i Amunicji. Zdecydowanie jednak zaleca się używać gazu pieprzowego, gdyż jego użycie nie jest tak groźne dla zdrowia i życia, tym samym ryzyko przekroczenia granic obrony koniecznej jest znacznie mniej prawdopodobne.

Co grozi za bezpodstawne użycie gazu paraliżującego?

Bezpodstawne użycie może być uznane za rozbój lub napad i zostać sklasyfikowane jako przestępstwo.

 

Źródło:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19990530549/U/D19990549Lj.pdf

 

Sprawdź powiązane wpisy

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl