W poniższym tekście przeanalizujemy, czy kastet w Polsce jest legalny, jakie są związane z nim przepisy, oraz jakie konsekwencje prawne mogą wyniknąć z jego posiadania i użycia. Ponadto dowiemy się, jakie są alternatywy dla kastetu w dziedzinie narzędzi samoobrony. Przedstawimy również ogólny kontekst dotyczący kastetów, aby dostarczyć pełniejszego zrozumienia tego zagadnienia. Zapraszamy do lektury, która ma na celu rzetelne omówienie kwestii związanych z kastetami i legalnością ich użycia.

Co to jest kastet?

Kastet to odlewana głównie z metalu (stal i aluminium) broń zakładana na palce. Istnieją również kastety wykonane z tworzysz sztucznych, docenianie ze względu na mniejszą wagę, oraz niewykrywalność przez czujniki metalu. Kastet służy do zadawania ciosów pięścią, zwiększając siłę uderzenia, a tym samym – obrażenia.

Czy kastet zaliczany jest do białej broni?

W Polsce zgodnie z ustawą o broni i amunicji art. 4 ust. 1 pkt 4a ustawy z dnia 21 maja 1999 r, kastet nosi znamiona broni białej i należy mieć stosowne zezwolenie na jego posiadanie i wywóz poza granice Polski.

Kastet w Polsce – legalny czy nielegalny

Posiadanie kastetu w Polsce jest legalne, ale podlega poważnym ograniczeniom. Przede wszystkim wymagane jest zezwolenie od komendanta Policji. Zgodnie z przepisami prawa nie można używać go do samoobrony. Zabronione również jest noszenie go w sposób widoczny dla innych ludzi.

Jaka jest kara za posiadanie kastetu?

Nielegalne posiadanie i używanie kastetu w Polsce podlega karzy grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku czasu.

Czy można użyć kastetu do samoobrony?

Kastet nie może być używany do samoobrony. Jest zaliczany do broni białej i jego użycie w trakcie bójki może grozić nawet karą więzienia – art. 159: Kto, biorąc udział w bójce lub pobiciu człowieka, używa broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Czy można legalnie sprzedawać kastety?

W Polsce można legalnie handlować kastetami tylko przez sklepy posiadające odpowiednie koncesje. Zabroniony jest handel indywidualny.

Jakie pozwolenie na kastet?

W celu uzyskania pozwolenia na kastet należy złożyć wniosek do Komendanta Miejskiej Policji (zgodnie z adresem zameldowania). Opłaty skarbowe wynoszą około 250 zł. W celu uzyskania zezwolenia należy uzasadnić chęć jego uzyskania.

Pozwolenie na broń wydaje się w szczególności w celach:

  1. ochrony osobistej;
  2. ochrony osób i mienia;
  3. łowieckich;
  4. sportowych;
  5. rekonstrukcji historycznych;
  6. kolekcjonerskich;
  7. pamiątkowych;
  8. szkoleniowych.

Czy posiadanie kastetu jest wykroczeniem?

Posiadanie kastetu w Polsce bez zezwolenia jest wykroczenie zgodnie z art.  51. ust 1. Ustawy o broni i amunicji mówiącej o tym, że każdy „kto bez wymaganej rejestracji posiada broń pneumatyczną albo zbywa osobie nieuprawnionej broń pneumatyczną, albo miotacz gazu obezwładniającego lub narzędzie, albo urządzenie, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, podlega karze aresztu albo grzywny

W jakich krajach kastet jest legalny?

Przepisy dotyczące kastetów różnią się w zależności od kraju. W niektórych krajach są one całkowicie zabronione, w innych są legalne tylko w określonych sytuacjach. Przed podróżą należy sprawdzić przepisy obowiązujące w danym kraju.

Kastet możemy posiadać w Brazylii, USA (w zależności od stanu), Kanadzie (pod warunkiem że wykonany jest z tworzywa sztucznego).

Więcej na temat legalności broni w wybranych krajach: https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/156/plik/ot-658_internet.pdf

Jakie są alternatywy dla kastetu?

Istnieje wiele innych narzędzi samoobrony, które są dostępne legalnie i mogą być skuteczne w sytuacjach zagrożenia. Alternatywami dla kastetu są na przykład gaz pieprzowy, pałka teleskopowa, czy paralizator. Wybór zależy od preferencji i przepisów obowiązujących w danym regionie.

Warto pamiętać, że samoobrona powinna być zawsze wykonywana zgodnie z prawem i w granicach rozsądku, unikając niepotrzebnej przemocy.

 

Źródła:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kastet
  • https://www.nadodrzanski.strazgraniczna.pl/nad/aktualnosci/41735,Kastet-to-bron-biala-Na-jego-posiadanie-nalezy-miec-zezwolenie.html
  • https://opole.policja.gov.pl/opo/pozwol/inne-pozwolenia-na-bron/10601,POZWOLENIA-NA-BRON-INFORMACJE-OGOLNE.html
  • https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/156/plik/ot-658_internet.pdf

 

Sprawdź powiązane wpisy

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl