Broń biała towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów i chociaż w kwestii użycia bojowego nie gra już dużej roli, to nadal budzi ciekawość i bywa obiektem kolekcjonerskim lub środkiem samoobrony. Czym jest broń biała i jak wygląda kwestia jej legalności w świetle polskiego prawa? O tym w poniższym artykule.

Broń biała – co to takiego? Jakie są rodzaje broni białej?

Za broń białą należy uznać każdy jej rodzaj używany do walki wręcz, w opozycji do broni palnej i miotanej. Tradycyjny jej podział przedstawia się następująco:

  • broń sieczna – np. maczeta lub szabla;
  • broń kolna – będzie to broń długa, jak włócznia czy szpada, ale także krótka, jak sztylet lub bagnet;
  • broń obuchowa – dawniej była to maczuga lub buława, dzisiaj powszechnie używana jest pałka policyjna i teleskopowa, a znane są też mniej standardowe rodzaje broni jak nunczako i kastet.

Warto nadmienić, że powyższe typy mogą się łączyć w obrębie jednej broni, tak więc np. miecz będzie bronią sieczno-kolną.

Zdecydowanie trzeba mieć też na uwadze, że chociaż powyższy podział broni białej jest wygodny i ułatwia jej kategoryzację, to polskie prawo nieco inaczej podchodzi do jej definiowania i tym samym uznawania (lub nie) za legalną. Jest to szczególnie ważne dla osób szukających środków samoobrony, jak i kolekcjonerów. Istnieje też na tym polu wiele powszechnych przekonań, które często mają niewiele wspólnego z prawdą.

Jaka broń biała jest legalna w Polsce?

Sporo osób zadaje sobie pytanie: czy w Polsce można nosić broń białą? Okazuje się, że w wielu przypadkach odpowiedź będzie twierdząca. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom broni i innym przedmiotom, które budzą najwięcej wątpliwości:

  • Kij bejsbolowy – klasyczny kij przeznaczony do uprawiania sportu nie jest bronią i jest w pełni legalny.
  • Maczeta lub miecz – nie są uważane za broń i są w pełni legalne.
  • Bagnet – również nie jest uważany za broń i tym samym jego posiadanie jest legalne.
  • Nóż – z pewnymi wyjątkami nie jest uważany za broń, więc również nie trzeba się obawiać jego posiadania.
  • Pałka teleskopowa – sytuacja prawna tej broni jest dość skomplikowana, ale można bez problemu uznać, że większość sprzedawanych egzemplarzy jest legalna.

Może dziwić, że używanie powyższych narzędzi nie jest ograniczone prawnie, jednak wystarczy zajrzeć do art. 4 ust. 1 Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, by dowiedzieć się, jakie rodzaje broni białej rzeczywiście są uważane za broń, a tym samym zabronione i wymagające zezwolenia. Zaliczamy do nich:

  • Ostrza ukryte w przedmiotach, które nie przypominają broni – wykluczone więc są noże ukryte np. w parasolce lub bucie;
  • Kastety;
  • Nunczako;
  • Pałki posiadające zakończenie z ciężkiego i twardego materiału;
  • Pałki wykonane z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujące kij bejsbolowy.

Jak widać, wąska grupa broni białej jest w prawnie uważana za broń w świetle powyższej ustawy. Czy zatem istnieją regulacje, ile cm może mieć broń biała? Pytanie to dotyczy zwykle noży, a jego źródłem jest fakt, że dawne, przedwojenne przepisy rzeczywiście miały zastrzeżenia dotyczące ich długości. Obecnie nie ma żadnych regulacji zabraniających noszenia broni białej o określonej długości.

Czy zawsze można nosić broń białą? Kiedy można jej użyć?

Mimo że przepisy wspominanej ustawy zdają się pozostawiać dużo swobody, to są pewne sytuacje, kiedy broni białej posiadać nie można:

  • gdy jesteśmy uczestnikiem przejazdu zorganizowanej grupy uczestników masowej imprezy sportowej (art. 50a § 1a Kodeksu Wykroczeń);
  • gdy jesteśmy uczestnikiem zgromadzenia (art. 52 par. 1 Kodeksu Wykroczeń);
  • gdy jesteśmy uczestnikami imprezy masowej (art. 59 ust. 1 Ustawy z dnia 20 marca 2009 r. O Bezpieczeństwie Imprez Masowych).

Posiadanie broni białej i niebezpiecznych przedmiotów w miejscu publicznym może być też ryzykowne, jeśli zaistnieją przesłanki, że możemy ich użyć w celu popełnienia przestępstwa. W takim wypadku grozi areszt lub grzywna.

Warto mieć na uwadze, że obrona osobista z użyciem ostrych narzędzi, w tym noży i maczet, niesie ogromne ryzyko przekroczenia granic obrony koniecznej. W związku z tym o wiele lepszym pomysłem w tym celu wydaje się np. gaz pieprzowy.

 

Źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19710120114/U/D19710114Lj.pdf

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20090620504

 

Sprawdź powiązane wpisy

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl