W sytuacji ataku ze strony innej osoby ważne jest na tyle ile to możliwe aby zachować zimną krew. Od właściwej postawy zależy późniejszy rozwój wydarzeń.

Pamiętając o przestrzeganiu poniższych zasad, pomożesz sobie, a policji dostarczysz cennych informacji, które pomogą ująć agresora.

  • Jeżeli nie jesteś pewna/ny obrotu wydarzeń trzymaj potencjalnego agresora na bezpieczny dystans, tj. min. na wyciągnięcie ręki, tak aby w razie ataku można było się odsunąć, odeprzeć atak w ramach obrony koniecznej lub uciec.
  • Gdy grozi ci atak ze strony innej osoby, biegnij do najbliższego skupiska ludzi, np. do sklepu, restauracji i nie wahaj się głośno wzywać pomocy.
  • Nigdy nie stwarzaj wrażenia osoby biernej i bezradnej. Twoja czynna postawa ma bardzo duże znaczenie, może być zaskoczeniem dla przestępcy, a dla Ciebie może stać się okazją do ucieczki lub próby odparcia ataku.
  • Jeżeli decydujesz się na stawianie oporu pamiętaj, że w ramach tzw. obrony koniecznej możesz wykorzystać każdą „broń”, jaką masz pod ręką, np. parasolkę, klucze, dezodorant, torebkę.
  • Spróbuj skupić swoją uwagę na wyglądzie przestępcy – na jego ubraniu, kolorze włosów, wzroście, typie budowy ciała, znakach szczególnych, np. czy ma blizny, czy nosi okulary, czy ma zarost.
  • Gdy stałeś się ofiarą ataku bądź jego próby, zawsze poinformuj o tym policję.
  • Pamiętaj, że wybór – bronić się, czy też nie, należy jedynie do Ciebie. Tylko Ty możesz podjąć tę decyzję. Musi być ona zawsze poprzedzona błyskawiczną analizą zaistniałej sytuacji. Postaraj się wyobrazić sobie taką sytuację i zastanów się, jak wtedy postąpisz.

Gdy ktoś cię zaatakuje – jak najszybciej powiadom policję

Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja i uda Ci się już oddalić w bezpieczne miejsce koniecznie jak najszybciej poinformuj o tym policję 997 (pozostałe numery alarmowe ), podając jak najwięcej szczegółów całego zajścia, jego miejsce oraz rysopis napastnika.

 

Sprawdź powiązane wpisy

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl