Pies to nie tylko najlepszy przyjaciel człowieka, ale także bardzo skuteczny obrońca. Czworonogi już od zarania dziejów były wiernymi kompanami ludzi. Towarzyszyły im na co dzień, chroniąc i ostrzegając przed nadciągającym niebezpieczeństwem. Choć na przestrzeni lat rola psów w życiu człowieka ulegała wielu przeobrażeniom, to aspekt obronności wciąż pozostał niezwykle istotny. W poniższym materiale przedstawiamy, czym cechują się psy obronne i stróżujące. Wyjaśniamy subtelne różnice, jakie występują pomiędzy tymi dwoma kategoriami czworonogów oraz ich najpopularniejsze rasy, które mogą spełniać takie funkcje.

Psy stróżujące a obronne – poznaj różnice

Psy stróżujące i psy obronne są bardzo często ze sobą zrównywane znaczeniowo, choć tak naprawdę występuje pomiędzy nimi kilka istotnych różnic. Wymienne stosowanie pojęć wiąże się przede wszystkim z tym, iż wiele ras psów może pełnić zarówno funkcję stróża, jak i obrońcy człowieka. Warto jednak zaznaczyć, iż nie oznacza to dokładnie tego samego. Pies obronny to najczęściej bardzo dobrze wyszkolone zwierze, które broni swojego pana przed atakiem ze strony innego psa, zwierzęcia lub człowieka. To czworonóg gotowy do interwencji, który np. na rozkaz jest w stanie wykonać szarżę. Oczywiście, pupil musi być wcześniej przygotowany do takiego zadania. Bojowe usposobienie psów musi być kontrolowane i monitorowane przez trenera, który ma odpowiednią wiedzę na temat zachowań behawioralnych danej rasy. Jakie cechy z kolei posiadają psy stróżujące? Najważniejsze różnice i podobieństwa wyróżniliśmy w poniższej tabeli.

 

Charakter Co robi? O czym informuje? Dla kogo/gdzie się sprawdzi? Jaki jest?
Pies obronny Broni, kontratakuje, reaguje w trudnej sytuacji, nawet jeśli ryzyko niepowodzenia jest stosunkowo duże. O bezpośrednim ataku, który próbuje odeprzeć własną siłą fizyczną. Dla osób chcących nawiązać bliską relację z psem, dla których codzienna praca nad socjalizacją, szlifowaniem predyspozycji nie jest problemem. Bojowy, gotowy do działania, odważny, przywiązany do właściciela, pewny siebie i przygotowany na każdą sytuację.
Pies stróżujący Strzeże, pilnuje, ostrzega, kontroluje teren, informuje właściciela o zauważonym intruzie. O tym, że ktoś znajduje się w pobliżu posesji, albo o innej rzeczy, która powinna zwrócić naszą uwagę. Na posesji, podwórku i innym ogrodzonym terenie – raczej nie polecany dla opiekunów mieszkających w blokach. Czujny, badawczy, baczny, nieufny wobec obcych i uważnie obserwujący teren.

 

Przymiotniki obronny i stróżujący wskazują jedynie na predyspozycje danej rasy, nie zaś na wrodzony charakter. Nie można oczekiwać, iż młody czworonóg będzie idealnym stróżem, jeśli nie będzie odpowiednio socjalizowany i trenowany. Wspomniany wyżej opis rodzajów psów wskazuje tylko na ogólne cechy – nie oznacza to, że każdy pies potrafi wykorzystać w pełni swoje pozytywne instynkty.

TOP 5 ras psów stróżujących w Polsce

Zastanawiasz się, jakie są najlepsze psy stróżujące dostępne w naszych warunkach geograficznych? Najczęściej wyróżnia się kilka typów ras czworonogów, które znakomicie radzą sobie z ochroną terenu i pilnowaniem, aby nikt nieuprawniony nie przekraczał wyznaczonej granicy posesji. Wskazujemy, jaka rasa psa jest najlepsza do pilnowania domu – wymieniamy nasze TOP 5.

  • Airedale terrier. Rasa stróżująca, która cechuje się mocną i zbitą sylwetką. Jest to pies stabilnie stojący na podłożu – ma długie nogi i szczupły tors. Bardzo bystry pies, który ma znakomite umiejętności pływackie. Jest dynamiczny i ma młodzieńcze usposobienie, nawet po osiągnięciu poważnego wieku.

Airedale terrier

  • Moskiewski stróżujący. Jak sama nazwa wskazuje, jest to pies stworzony do alarmowania i pilnowania wyznaczonego obszaru. Ma potężną, atletyczną budowę. Niezwykle wytrwały, potrafi długo pracować i podejmować różne wyzwania. Wymaga intensywnego treningu, ponieważ jako młode zwierze może wykazywać skłonności dodewastacji.

Moskiewski Stróżujący

  • Jamnik (Dachshund). Mały pies, który jest przedstawicielem bardzo popularnej rasy w Polsce. Jest bardzo ruchliwy, mobilny i ciekawski. Bywa uparty i niezwykle nieustępliwy, co może być dla niektórych właścicieli przeszkodą w jego odpowiedniej tresurze. Najbardziej wydatne cechy stróża posiadają jamniki krótkowłose – są odważne,instynktownie pilnują posesji i sygnalizują zbliżające się osoby.

Jamnik

  • Bernardyn. Duży czworonóg mający dużo podobieństw z rasą moskiewską. Wygląda bardzo dostojnie i jest odporny na różne warunki pogodowe. Świetnie radzi sobie jako stróż posesji, ale równie dobrze może być określany jako pies towarzyski.

Bernardyn

  • Owczarek niemiecki. Duży, popularny pies stróżująco-obronny, który cechuje się inteligencją i ciekawością. Dobrze wychowany potrafi być niezwykle posłuszny i oddany. Świetny jako kompan do wypraw. Jest psem łagodnym, który instynktownie broni swojego terytorium przed zagrożeniem.

Owczarek niemiecki

Małe psy stróżujące

Małe psy stróżujące, choć nie mają imponującej postury, z powodzeniem sprawdzają się jako czworonogi do pilnowania. Są to psy czujne, dobrze tropiące – zauważą każdy niepokojący szczegół. Mogą z łatwością dostosować się do nowych warunków. Potrzebują mniej jedzenia, chętniej szczekają (niż duże rasy), czym informują swoich opiekunów o różnych zdarzeniach. Wśród przykładowych małych ras psów do stróżowania można wyróżnić: Sznaucera miniaturowego, Yorkshire terriera, wspomnianego wcześniej Jamnika, czy Spaniela tybetańskiego.

Top 5 ras psów obronnych w Polsce

Niektóre rasy psów o predyspozycjach obronnych, ze względu na swoje agresywne usposobienie, nie mogą być posiadane lub hodowane bez zezwoleń. W Polsce, aby uzyskać pozwolenie na prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną, należy zgłosić się z wnioskiem do odpowiedniego organu, jakim jest urząd właściwej jednostki terytorialnej. We wniosku należy zapewnić, że posiadamy odpowiednie warunki do trzymania i opiekowania się takim psem – tak, aby nie był zagrożeniem dla innych osób oraz udomowionych i dzikich zwierząt. Poniżej wyróżniamy zestawienie TOP 5 ras psów obronnych w Polsce. Wskazujemy, jaki najlepszy pies do obrony.

  • Owczarek niemiecki. Zestawienie otwiera pies, który został również wymieniony w liście TOP 5 psów stróżujących. Owczarek to znakomity pies obronny, który często pełni obowiązki w policji i wojsku. Przywiązuje się do właściciela i chroni go przed zagrożeniem. Skutecznie unieszkodliwia agresorów, używając swoich mocnych zębów.

Owczarek niemiecki

  • Mastif angielski. Potężny, mocny pies o spokojnym usposobieniu. Wzbudza respekt i odstrasza ze względu na swoje bardzo pokaźne gabaryty. To niezwykle silny czworonóg, który przywiązuje się do człowieka i lubi być aktywny.

Mastif Angielski

  • Dog argentyński. Pies posiadający cechy zarówno stróża, jak i obrońcy. Ze względu na swój charakter jest częściej wykorzystywany do ochrony bezpieczeństwa opiekuna. Pełni służbę w policji i jest niesłychanie odważny. Ma niski próg ufności i lubi wyzwania.

Dog argentynski

  • Doberman. Krępy pies posiadający charakterystyczną, kwadratową sylwetkę. To bardzo mocny czworonóg, którego zalety wykorzystywane są w siłach zbrojnych. Jest urodzonym psem stróżującym, ale ze względu na swój bardzo silny charakter, znakomicie radzi sobie w sytuacjach kryzysowych – stając w obronie człowieka.

Dobreman

  • Bokser. Pełen czujności, odwagi i wierności pies, który wymaga stałej obecności człowieka. Źle znosi przebywanie samemu, dlatego też uważany jest za przedstawiciela rasy dosyć wymagającej. Jest świetnym obrońcą i towarzyszem – pełni służbę w policji oraz nawet ratownictwie medycznym.

Bokser

Najsilniejsze psy obronne

Jaki jest najsilniejszy pies obronny, który obecnie żyje na świecie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Badanie skrajnej odporności zwierząt mogłoby być dla nich niebezpieczne, dlatego ze względów bezpieczeństwa nie wykonuje się tego typu analiz. Nieoficjalny rekord siłowy należy do przedstawicieli rasy Siberian husky. To psy, które są w stanie pociągać ogromny ciężar wynoszący setki kilogramów. Innym przykładem mocnego czworonoga może być kangal – rasa psa pierwotnie pochodząca z Turcji, która jest znana z imponującej siły zacisku szczęk przekraczającej 300 kilogramów. Warto jednak wiedzieć, że w zasadzie każdy pies obronny jest w stanie bezproblemowo pokonać człowieka w bezpośredniej walce.

Pies to coś więcej, niż tylko stróż i ochroniarz

Pies to zwierze, które może mieć różne predyspozycje. Niektóre rasy kierują się mocnym instynktem łowczym, inne zaś przyzwyczajają się silnie do swojego terytorium. Warto jednak pamiętać, że czworonóg nie jest systemem obronnym, a przede wszystkim mądrym zwierzęciem. Nie powinien być zatem traktowany jako gwarant ochrony mienia, zdrowia czy życia, lecz jak pożyteczny kompan, który chętnie dotrzymuje nam towarzystwa. Odpowiednia tresura, codzienny trening i systematyczne dbanie o pupila może dodatkowo zwiększyć poczucie naszego bezpieczeństwa.

 

Źródła:

  • Werner Joanna, Wydawnictwo Arti, Encyklopedia ras psów
  • Surma, Psy obronne: charakterystyka i wykorzystanie w praktyce, Kultura Bezpieczeństwa. Nauka-Praktyka-Refleksje nr 12, 89-111, 2012

 

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl