Włamania do mieszkań i domów wciąż pozostają tematem żywym – z roku na rok ich liczba nie maleje, co sprawia, że ważnym wydaje się poszukiwanie strategii zaradczych, które pozwolą na zapobieganie rabunkom. Tylko w roku 2021 stwierdzono 71 625 kradzieży z włamaniem w Polsce oraz wszczęto 45 177 postępowań karnych w tego typu sprawach. Ze wszystkich stwierdzonych kradzieży, jedynie nieco ponad 50% została wykryta, tj. została ujęta minimum jedna osoba podejrzana z udowodnionym dopuszczeniem się zarzucanego czynu.*

Czy wiedziałeś, że złodzieje wybierają domy w bardzo rozważny sposób? Dodatkowo domy oraz mieszkania, które po wstępnej selekcji mają zostać obrabowane zostają często specjalnie oznaczone przez rabusiów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie są znaki złodziei, jak złodzieje przygotowują się do włamania oraz jak złodzieje sprawdzają czy ktoś jest w domu – zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Jak złodzieje przygotowują się do włamania?

Doświadczony złodziej podchodzi do kwestii włamań z dużą dozą ostrożności. Przygotowanie do włamania składa się zazwyczaj z bardzo skrupulatnie przeprowadzonej obserwacji, która ma dostarczyć złodziejowi informacji o:

  • zwyczajowych godzinach, gdy domownicy opuszczają domostwo,
  • obecności psów, stanowiących przeszkodę podczas włamania,
  • stosowanym przez domowników systemie bezpieczeństwa – złodzieje częściej wybierają domostwa niechronione alarmem czy monitoringiem, który może zniszczyć szansę na powodzenie rabunku,
  • posiadaniu przez właścicieli cennych przedmiotów oraz ich dostępności – Często kradzione są telewizory, konsole do grania, laptopy, telefony komórkowe, biżuteria, akcesoria RTV/AGD oraz różnego rodzaju gadżety. Ilość ukradzionych przedmiotów zależy od tego czy złodziej działa na własna rękę czy też należy do zorganizowanej grupy, których w dzisiejszych czasach nie brak.

Niestety wprawieni złodzieje są praktycznie nieuchwytni w trakcie swoich obserwacji. Dodatkowe źródło informacji stanowią Social Media – dlatego pod żadnym pozorem nie udostępniaj informacji o dokładnych datach wyjazdów na wakacje i planowanych powrotach. Coraz częstszą praktyką jest sprawdzanie przez złodziei potencjalnych pokrzywdzonych na grupach, dotyczących wystroju mieszkań – internauci, chwaląc się wystrojem przekazują złodziejowi dużą dozę informacji na temat posiadanych w domu kosztowności oraz rozkładu mieszkania.

Możliwe, że zastanawiasz się jak złodzieje sprawdzają czy ktoś jest w domu. Istnieje wiele prostych metod, takich jak: zwyczajowe zapukanie do drzwi, zadzwonienie domofonem. Złodziej może podawać się za kuriera, telemarketera, bądź upierać się przy tym, że przez przypadek zapukał czy też zadzwonił do złego mieszkania. Jeśli zdarzają Ci się bezpodstawne wizyty przypadkowych osób, bądź niespotykanych dotychczas marketerów, warto przeanalizować tego typu sytuacje i zachować szczególną ostrożność.

Znaki złodziei – jakie znaki zostawiają złodzieje?

Znaki złodziei to proste symbole, które informują kryminalistów o możliwościach rabunku domu/mieszkania, bądź wręcz przeciwnie – odwodzą od tego typu prób. Tworzą one swoisty kod złodziei. Ze względu na konieczność szybkiego ich zauważenia w trakcie akcji znaki złodziei przy drzwiach nie powinny budzić większego zdziwienia. Jeżeli zauważyłeś kiedyś na drzwiach przekreślone koło bądź krzyżyk – wiedz, że mogłeś mieć do czynienia z kodem złodziei.

Z poniższej grafiki dowiesz się jakie znaki zostawiają złodzieje.

Znaki złodziei

Postaw na bezpieczeństwo ASCO Security

Doświadczony złodziej charakteryzuje się niemałym sprytem i dużą dozą przebiegłości – dokona uważnej selekcji mieszkań i domów zanim zdecyduje się uderzyć. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie przed złapaniem. Po wstępnej selekcji zdarza się, że pozostawi symbol w okolicach bramy, czy drzwi wejściowych domostwa – kod złodziei, będący prostym komunikatem na temat możliwości rabunkowych.

Kiedy dom zostanie oznaczony zostaje już tylko jeden krok – udany rabunek. Ze względu na rozważne i zaplanowane działania złodziei mieszkańcy muszą starać się być o krok przed zagrożeniem. Zwracaj uwagę na to kto kręci się koło Twojego domostwa – oraz czy nie staje się to zbyt regularne. W wielu sytuacjach standardowe zabezpieczenie w postaci drzwi zamkniętych na klucz niestety nie zniechęci kryminalisty do włamania.

ASCO Security ma dla Ciebie parę rozwiązań, które mogą skutecznie uniemożliwić złodziejowi włamanie się do Twojego domu. Już dziś zapoznaj się z naszą pełną ofertą zabezpieczeń: mieszkań, domów oraz wspólnot mieszkaniowych.

Sprawdź koniecznie poniższe wpisy lub skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta ASCO Security:

 

*Źródło danych statystycznych: https://statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-z-wlamaniem/121941,Kradziez-z-wlamaniem.html

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl