Co zrobić, jeśli przyłapie się złodzieja na gorącym uczynku? Odpowiedź nie zawsze jest oczywista. Szczególną ostrożność warto zachować, kiedy złodziej jest już w pomieszczeniu i może zacząć się bronić. Pierwszym i zarazem najbezpieczniejszym z zachowań jest zapewnienie sobie bezpiecznego miejsca i dyskretne powiadomienie policji. Warto jednak pamiętać, aby zrobić to w mało zauważalny sposób. Jeśli na posesji zainstalowano monitoring lub też alarm, sprawa jest łatwiejsza. W takim przypadku warto ukryć się i czekać na przyjazd grupy interwencyjnej lub policji.O czym jeszcze należy pamiętać, kiedy złodziej jest już w domu?

Co zrobić, gdy złodziej jest w domu

Jeśli jeszcze zanim wejdziesz do domu, zauważysz, że w środku jest złodziej — nie wchodź do środka. Pomoże Ci to uniknąć ewentualnej konfrontacji i realnego zagrożenia zdrowia lub życia. Porady na to co robić podczas włamania są głównie oparte na zapewnieniu sobie bezpieczeństwa i szybkiej reakcji, która doprowadzi do złapania złoczyńcy. Kiedy więc w domu pali się światło, okno jest zbite lub drzwi są otwarte, pomimo że nikogo nie powinno być wewnątrz — zadzwoń na policję lub do swojej agencji ochrony (jeśli korzystasz z takich usług).

W przypadku gdy przyłapałeś złodzieja na gorącym uczynku i już stanąłeś z nim twarzą w twarz wewnątrz swojego domu – najlepiej nie prowokuj bójki, a w razie bezpośredniego ataku i braku możliwości ucieczki – broń się. Według wielu danych większość złodziej nie posiada przy sobie niebezpiecznych przedmiotów, a kiedy idą coś ukraść wybierają moment kiedy nikogo nie ma w domu również nie spodziewając się bezpośredniej konfrontacji z domownikami. W tak niespodziewanych dla obu stron okolicznościach nigdy nie ma gwarancji na to, że złoczyńca nie zamierza zrobić Ci krzywdy.

Co zrobić gdy przyłapie się złodzieja

Po zauważeniu złodzieja warto — nawet po jego ewentualnej ucieczce — niczego nie dotykać, nie przestawiać i nie zacierać śladów. Jeśli jednak niechciany gość nie wszedł jeszcze na posesję i zastanawiasz się co robić, gdy ktoś włamuje się do domu, to już na wczesnym etapie zaobserwowanego aktu przestępstwa wezwij policję.

 Jak uchronić się przed włamaniem

Zanim spotka Cię włamanie, pamiętaj, że możesz mu zapobiec. Istnieje kilka sposobów, które skutecznie powstrzymują włamywaczy lub też — gdy już doszło do takiej sytuacji —  umożliwiają szybsze unieszkodliwienie bądź ujęcie sprawcy. Do podstawowych metod zapobiegania włamaniom należą m.in.:

  • montaż monitoringu,
  • montaż systemu symulacji obecności,
  • instalacja systemu alarmowego,
  • zainstalowanie Video Dozoru,
  • wynajęcie ochrony z patrolami,
  • prośba do sąsiadów o szczególną obserwacje posesji podczas nieobecności,
  • montaż drzwi i zamków antywłamaniowych,
  • montaż żaluzji antywłamaniowych,
  • zamykanie okien i bram podczas nieobecności,
  • nieafiszowanie się z posiadanymi dobrami.

Wiele z wymienionych powyżej systemów ochrony z powodzeniem stosujemy u naszych Klientów. Do zapewnienia bezpieczeństwa sobie, rodzinie oraz swoim dobrom materialnym zalecamy kontakt ze specjalistyczną firmą ochroniarską, która doradzi właściwe rozwiązania. Pamiętaj, że zapobieganie kradzieży jest metodą najskuteczniejszą i umożliwia uniknięcie późniejszego stresu, poczucia straty oraz zagrażających sytuacji.

Warto także pokrótce opisać jedną z ciekawszych metod prewencji działań. Polecanym sposobem jest wspomniana wyżej Symulacja Obecności ASCO, która polega na symulowaniu, że wewnątrz mieszkaniu lub domu są lokatorzy. Dzięki temu, że co jakiś czas światło automatycznie włącza się, a sprzęty RTV stwarzają wrażenie, jakby ktoś oglądał np. telewizję i złodziej może po prostu zrezygnować z włamania. Jest to element systemu ochrony ASCO Security znajdujący się w systemie inteligentnego domu.

Podczas włamania zachowaj spokój

Jeśli już wiesz, co robić podczas włamania, pamiętaj raz jeszcze o tym, aby w pierwszej kolejności zawsze zachować spokój i bronić przede wszystkim swojego bezpieczeństwa. Częstym błędem ofiar kradzieży jest bezmyślne wchodzenie w bezpośrednią interakcję ze sprawcą, co w konsekwencji może okazać się bardzo niebezpieczne. Zaskoczony przestępca może w akcie swojej obrony zaatakować.

Na zakończenie warto także dodać, aby gotówkę, ważne dokumenty oraz biżuterię i inne kosztowności ukrywać, np. w sejfie. Dzięki temu nawet, jeśli ktoś do mieszkania wtargnie — będzie miał trudność ze znalezieniem łupu i czas poświęcony na jego odnalezienie będzie grał na Twoją korzyść.

W celu zapewnienia sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwa skontaktuj się z konsultantem ASCO Security, który doradzi Ci jak bronić się przed włamaniem. Nasi specjaliści przedstawią ci również kompletną ofertę systemów prewencji kradzieży, które pozwalają czuć się bezpiecznie ludziom z całego kraju!

 

Sprawdź również powiązane wpisy

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl