Złodziej obserwuje! Aby móc lepiej zabezpieczyć siebie, swoją rodzinę i zgromadzone przez lata dobra warto jest potrafić rozpoznać niepożądanych obserwatorów naszej codzienności i umieć zachować się w sytuacjach, kiedy chcą oni wykorzystać swoją wiedzę przeciwko nam. Z poniższego wpisu dowiesz się jak rozpoznać obecność potencjalnego obserwatora-złodzieja oraz jak uniknąć jego wizyty w swoim domu.

Jak złodziej obserwuje dom?

Złodziej planuje! Chcąc Cię okraść robi wszystko aby otrzymać następujące informacje: ilu ludzi mieszka w domu? Jaka jest aktywność jego mieszkańców (kiedy nie ma nikogo w domu)? Jakie są zabezpieczenia domu? Jakie są nawyki mieszkańców (np. czy mają zwyczaj pozostawiania któregoś z okien niezamkniętego)?

Obserwując dom stara się sam być niewidocznym. Nie mniej jednak, nie ma ludzi niewidzialnych. Jeśli przed domem przez kilka dni parkuje ten sam samochód, jeśli zdarzają ci się głuche telefony, albo dzwonki do furtki i nieznajomi pytający się o jakiś numer domu . Gdy otruto ci psa, (oczywiście jeśli go miałeś), powinieneś zadać sobie pytanie, czy te wszystkie sytuacje nie mają z sobą związku?

Co zrobić gdy ktoś obserwuje dom?

To nie jest miła konstatacja, gdy zorientujesz się, że ktoś obserwuje miejsce, w którym przebywasz z najbliższymi. Jednak pamiętaj, w całej tej sytuacji nie jesteś bezbronny. Możesz poprosić sąsiadów aby częściej zwracali uwagę na twój dom, przedstawiając im swoje własne obserwacje i obawy. We wspólnym interesie jest, aby dzielnica, w której mieszkasz była bezpieczna dla wszystkich jej mieszkańców. Powinieneś uczulić domowników aby zawsze zamykali okna i nie pozostawiali otwartych drzwi wejściowych oraz nie wpuszczali nieznajomych do środka. Wszystkie sprawy (odbiór przesyłki, ankiety itp.) zalecamy załatwiać przed domem.

O swoich podejrzeniach możesz powiadomić również policję, ale pamiętaj, póki co, żadne przestępstwo nie miało jeszcze miejsca, istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że policja nie zechce zająć się Twoją sprawą.

Racjonalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonej agencji ochrony, która doradzi i zainstaluje odpowiednie systemy zabezpieczeń oraz całodobowo będzie czuwać nad bezpieczeństwem Twoim i Twoich bliskich. Pamiętaj, że jeśli jesteś obserwowany przez złodzieja, to sam „ruch” związany z instalacją alarmu, z dużym prawdopodobieństwem, zniechęci go do podjęcia próby włamania. Warto to rozważyć, ponieważ w kwestiach bezpieczeństwa lepiej nie liczyć na zew szczęścia.

Symbole pozostawiane przez złodziei

Warto mieć przysłowiowe oczy dookoła głowy i gdy istnieje ryzyko włamania do domu ważnym jest, abyś zwracał również uwagę na wszelkie znaki nakreślone kredą lub pisakiem w pobliżu swojego domostwa. Wszelkie iksy, iksy ze strzałkami, fałki (v), dziurki od kluczy zaklejone taśmą czy drobne monety rozrzucone na wycieraczce, mogą świadczyć, że złodzieje typują Twój dom do rabunku. To typowe znaki złodziei, świadczące o zainteresowaniu danym miejscem.

Także fotografowanie Twojego domu może być początkiem nieprzyjemnego scenariusza, pamiętaj jednak, że nie jest to działanie niezgodne z prawem i nie możesz tego zabronić. Osobę robiącą zdjęcia Twojej posesji warto zapytać o cel tego działania oraz postarać się zapamiętać jak najwięcej jej cech szczególnych. Jeśli jest już za późno i ktoś włamuje się do Twojego domu podczas Twojej obecnośći lub jeśli włamywacz został przyłapany na gorącym uczynku w pierwszej kolejności postaraj się znaleźć bezpieczne miejsce, z którego będziesz w stanie wezwać policję.

W ASCO Security zadbamy o Twoje bezpieczeństwo

Nasza agencja ochrony ma ponad 30-letnie doświadczenie w ochronie osób i mienia, a wykwalifikowana kadra potrafi reagować na wszelkie niepokojące sygnały. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci najlepsze rozwiązania dla ochrony wszystkiego, co dla Ciebie ważne.

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl