Kradzież samochodu to bez wątpienia bardzo nieprzyjemna sytuacja, której każdy właściciel pojazdu wolałby uniknąć. Sprawdź, jak maksymalnie zabezpieczyć się przed tym zjawiskiem!

Kradzież samochodu

Samochód może być skradziony z publicznego parkingu, prywatnego garażu, a nawet zaparkowany tuż pod oknem swojego domu. Pamiętaj, że nigdy nie wiesz, czy ktoś nie obserwuje Twojego auta i nie zaplanował już, że w najbliższym dokona rabunku. Aby nie utracić swojego pojazdu, wyposaż się w dobre zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Wysokiej jakości alarm, szereg dostępnych blokad oraz system namierzania GPS to najbardziej popularne z metod. Jakie sposoby są jednak najlepsze i jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą, aby rzeczywiście uchronić się przed jego utratą?

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Jeśli chcesz w naprawdę efektywny sposób przeciwdziałać utracie swojego auta i zastanawiasz się, jakie są najlepsze nawyki i zabezpieczenia chroniące samochód przed kradzieżą zastosuj m.in.:

 • blokadę silnika / immobiliser,
 • dobrej jakości nadajnik GPS (jeśli nie jest fabrycznie zainstalowany),
 • zamykanie auta po każdym jego opuszczeniu,
 • parkowanie w bezpiecznych i publicznych miejscach,
 • nie pozostawianie kluczyków w pojeździe,
 • alarm samochodowy (jeśli nie jest fabrycznie zainstalowany),
 • monitoring i fotokomórkę w okolicy garażu.

Jak wdrożyć każde z tych rozwiązań? O ile pewne z nich są łatwe do wdrożenia i zależą tylko od wykształcenia w sobie odpowiedniego nawyku, o tyle niektóre wymagają skorzystania z usług profesjonalistów. Jeśli jednak nie chcesz żałować, że w porę nie użyłeś dostępnych metod, aby utrudnić złodziejowi kradzież, wykorzystaj wszystkie z możliwych sposobów.

Ukryte zabezpieczenia samochodu

Pierwszym z ukrytych zabezpieczeń antykradzieżowych, jakie możesz zainstalować w swoim samochodzie, jest lokalizator GPS umieszczony w bardzo nieprzewidywalnym miejscu. I choć tego rodzaju sprzęt nie uchroni Cię przed kradzieżą, to jeśli przestępca nie użyje zagłuszacza sygnału, możliwe, że z pomocą np. policji szybciej namierzysz i odzyskasz swoją własność.

Jeśli wykorzystasz ukryte zabezpieczenie samochodu, jakim jest mini kamerka internetowa, nie tylko usłyszysz ewentualny odgłos włamania do samochodu, ale również zobaczysz, kto dopuścił się tego czynu. Dużo mniej konwencjonalnym, ale niezwykle pomysłowym rozwiązaniem jest także umieszczenie w pojeździe elektronicznej niani, przez którą nawiążesz rozmowę ze złodziejem.

Pamiętaj, że obecnie jedną z najpopularniejszych metod kradzieży jest sposób na tzw. walizkę. W tym przypadku złodzieje wyposażeni w specjalne walizki ze sprzętem zapisującym dane z kluczyków krążą wokół domu z nadzieją na odbiór sygnału. Jest to niestety bardzo skuteczna metoda umożliwiająca odpalanie samochodu niemal bezszelestnie. Jednak i w tym przypadku możesz się chronić, nie przechowując kluczyków blisko drzwi i okien lub stosując dodatkowe akcesoria zagłuszające sygnał kluczyków.

Dodatkowe zabezpieczenie samochodu z systemem bezkluczykowym, czyli tzw. Keyless Protector chroni przed zeskanowanie kluczyka. Jest to płaski i mały klips, który umieszcza się na baterii obecnej wewnątrz kluczyka. Dzięki temu zasilanie w kluczyku działa tylko wtedy gdy tego potrzebujesz.

Jeśli chcesz mieć pewność, że pomimo sprytu i znajomości wielu metod, złodziej nie odpali Twojego samochodu, wyposaż się w immobiliser CAN. Urządzenie wpinane jest bezpośrednio do magistrali Controller Area Network i uniemożliwia uruchomienie silnika bez znajomości ustalonego kodu lub umiejscowienia ukrytego przycisku. Z tym zabezpieczeniem, nawet jeśli ktoś zabierze Twój kluczyk lub też użyje metody “na walizkę”, nie odjedzie z parkingu lub garażu.

Mechaniczne zabezpieczenia samochodu

Mechaniczne zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą wykazują duża skuteczność. Wśród tych rozwiązań najbardziej popularne są m.in.:

 • blokada na koło samochodowe,
 • blokada na kierownicę,
 • blokada pedału hamulca i sprzęgła,
 • blokada skrzyni biegów,
 • blokada zapłonu.

Dzięki powyższym rozwiązaniom złodziej będzie miał utrudnione zadanie, a sam akt ewentualnej kradzieży zajmie mu znacznie więcej czasu. I choć przestępcy znaleźli sposoby na większość zabezpieczeń antykradzieżowych, jeśli użyjesz kilku z nich na raz, masz duże szanse na uniknięcie utraty swojego dobytku. Sposoby mechaniczne są jednak najbardziej widoczne i już na pierwszym etapie działań, złoczyńca wie, co powinien zrobić, aby rozbroić obecne blokady. W praktyce więc staraj się używać mechanicznych sposobów na utrudnienie kradzieży, ale również nie parkuj w mało uczęszczanych miejscach i zawsze korzystaj z alarmu. Wtedy dodatkowy czas potrzebny do rozbrojenia blokad może okazać się szczególnie pomocny. Pamiętaj również, aby:

 • zamykać drzwi pojazdu,
 • unikać parkowania w niezabezpieczonym, ukrytym miejscu,
 • założyć alarm, monitoring lub fotokomórkę przy garażu,
 • przechowywać kluczki z daleka od drzwi i okien.

Podsumowując, jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć swój samochód przed złodziejami, staraj się być na bieżąco z używanymi przez nich technikami. Korzystaj ze wszystkich możliwych sposobów na to, aby uniemożliwić im kradzież. Gdy masz ograniczone fundusze, możesz skorzystać z tanich, jednak wciąż skutecznych rozwiązań, takich jak blokada mechaniczna kierownicy lub pedałów. Pamiętaj także, aby zwrócić uwagę na producenta wybranych rozwiązań. Może się bowiem okazać, że z pozoru dwa identyczne urządzenia mogą znacznie różnić się jakością. Pamiętaj również o zasadach bezpieczeństwa, do których warto stosować się podczas użytkowania samochodu, dlatego sprawdź nasz wpis: Zasady bezpieczeństwa w samochodzie.

 

Sprawdź również powiązane wpisy

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl