Motocykle z roku na rok stają się coraz popularniejszym środkiem transportu. Wynika to przede wszystkim z tego, że miasta są coraz bardziej zatłoczone, a każdy chciałby poruszać się po nich szybko i sprawnie. Niestety wraz ze zwiększeniem liczby tego typu pojazdów na drogach rośnie liczba ich kradzieży. Zastanówmy się zatem, jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą.

Kradzież motocykla

Kradzież motocykla może przytrafić się każdej osobie, która korzysta z tego rodzaju środka transportu. Czasami wystarczy jedynie chwila nieuwagi, aby utracić swój pojazd.

W praktyce kradzieże motocykli zdarzają się najczęściej w dwóch miejscach. Pierwszym z nich są miejskie parkingi oraz ulice, na których pojazdy nierzadko pozostawione są bez żadnych zabezpieczeń, co czyni dogodną okazję dla amatorów cudzej własności. Drugim miejscem są garaże, zarówno te prywatne, jak i podziemne, przeznaczone do użytku wspólnego przez więcej osób. W tym przypadku wielu kierowców stara się zabezpieczyć swój pojazd przed złodziejami, jednakże nie każde zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą okazuje się skuteczne.

Jak zabezpieczyć motocykl przed złodziejem?

Jak najlepiej zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ złodzieje zawsze starają się być sprytniejsi od wszelkich zabezpieczeń. W praktyce jednak bywa różnie i nierzadko udaje się udaremnić próbę kradzieży.

Jeżeli chcesz zabezpieczyć swój motocykl przed kradzieżą, masz do dyspozycji następujące rozwiązania:

  • blokadę kierownicy;
  • alarm;
  • disclock, czyli blokadę tarczy hamulcowej;
  • u-lock – specjalną kłódkę, która umożliwia przypięcie pojazdu do jakiegoś obiektu, na przykład do latarni;
  • łańcuch;
  • lokalizator GPS.

Każde ze wskazanych powyżej zabezpieczeń ma swoje wady i zalety. Z tego względu przed zakupem powinieneś zastanowić się, jakie są twoje potrzeby. Niemniej jednak nawet najprostsze zabezpieczenia mogą nie tylko udaremnić próbę kradzieży motocykla, ale też skutecznie wydłużyć czas kradzieży, przez co łatwiej możesz się zorientować, co dzieje się z twoim pojazdem i podjąć odpowiednią interwencję.

Zabezpieczenie motocykla w garażu

Jak zabezpieczyć motocykl przed złodziejem, który może wedrzeć się do twojego garażu? Jeżeli jest to garaż prywatny, warto zacząć od solidnych drzwi, których nie da się tak łatwo sforsować. Zobacz również nasz wpis – Jak zabezpieczyć garaż przed włamaniem? Zabezpieczenie motocykla w garażu to także zastosowanie dodatkowych środków. Dobrze, jeżeli zaopatrzysz się w solidny łańcuch i solidną trzpieniową kłódkę. To jedna z najprostszych i najsolidniejszych metod ochrony jednośladu. Możesz również zainwestować w blokadę kierownicy, disclock i alarm. Gdyby jednak już doszło do kradzieży pojazdu, przydatny z całą pewnością byłby lokalizator GPS. Dobrze ukryty lokalizator umożliwi późniejsze odnalezienie pojazdu.

Kradzieże motocykli zdarzają się bez względu na to, gdzie parkowane są jednoślady. Mają one związek ze wzrostem popularności tego rodzaju pojazdów, które coraz częściej stanowią alternatywę dla samochodów oraz środków komunikacji miejskiej. W walce ze złodziejami nie jesteś jednak bezbronny, możesz bowiem skorzystać z opisanych rozwiązań, które mogą uchronić Twoje mienie, utrudnić kradzież i ułatwić jego późniejsze odzyskanie.

 

Sprawdź również powiązane wpisy

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl