Wiele osób żywi w niektórych przypadkach uzasadnione obawy, że będą podglądane przez kamery ukryte w pokojach hotelowych. Zła wiadomość jest taka, że mogą one być schowane w zasadzie wszędzie. Z drugiej strony na szczęście można je zidentyfikować na wiele sposobów. Jak wykryć ukrytą kamerę w pokoju hotelowym? O tym w poniższym artykule.

Ukryte kamery w pokoju hotelowym

Niestety miniaturyzacja urządzeń nagrywających daje podglądaczom narzędzia, które trudno jest namierzyć bez odpowiedniej wiedzy, a czasami także sprzętu. Pokoje hotelowe są pod tym względem wyjątkowo newralgicznym miejscem. Podglądacz, którym może być w zasadzie każdy pracownik hotelu mający dostęp do pokoi gościnnych, jest w stanie łatwo umieścić praktycznie niewidoczną kamerę w niemal dowolnej lokalizacji.

Przyjezdni, zmęczeni podróżą i często nawet nieświadomi zagrożenia, mogą łatwo paść ofiarą takiej osoby. Ukryta kamera w hotelu spędza sen z powiek niektórym gościom, ale nie są oni bezbronni – istnieje kilka mniej lub bardziej zaawansowanych metod, by je wykryć.

Czy w pokoju hotelowym mogą być kamery?

Mimo że większość osób oburza podglądanie, to nadal zadają sobie pytanie: czy w pokoju hotelowym mogą być kamery? O ile w miejscach takich jak korytarze, recepcja czy wejście do hotelu są one całkowicie legalne, to ukryte kamery w pokojach hotelowych w żadnym wypadku nie mogą być za takie uznane.

Nawet obecność kamer w wymienionych powyżej miejscach musi być uzasadniona względami bezpieczeństwa gości i każdy odwiedzający hotel zgadza się na ten fakt, akceptując regulamin obiektu. Ukryte kamery w hotelach są nielegalne, gdyż nie można nagrywać nikogo bez jego wiedzy. Ze strony właścicieli tłumaczenie takiego procederu zabezpieczeniem mienia hotelu jest również bezzasadne.

Gdzie mogą być ukryte kamery w pokoju hotelowym

Kamera szpiegowska w hotelu może zostać umieszczona na niezliczonych obiektach, jednak da się wyróżnić pewne preferowane przez podglądaczy miejsca. Gdzie mogą być ukryte kamery w pokoju hotelowym? Najczęściej będą to miejsca zapewniające najszerszy widok z perspektywy podglądacza. Nierzadko wybieranym obiektem stanie się czujnik dymu lub inne miejsce na suficie (np. elementy oświetlenia, czy wentylacji).

Lokacjami najbardziej narażonymi na wzrok ukrytej kamery są prysznic, garderoba oraz łóżko, choć oczywiście nie raz urządzenia odnajdywano w mniej oczywistych miejscach. Warto przyjrzeć się każdemu przedmiotowi znajdującemu się w kwaterze: wszelkim zegarom, pilotom, routerom, budzikom, doniczkom z roślinami, lampce i wszystkim elementom ozdobnym – nawet najbardziej niepozornym. Pamiętajmy, że kamer może być kilka, rozmieszczonych w różnych pomniejszeniach.

Chociaż przedmioty codziennego użytku są najczęstszym wyborem podglądaczy, niewykluczone, że skorzystają oni także z niewielkich szczelin w ścianach, meblach, suficie, a także z kratek wentylacyjnych. Ich wykrycie będzie niestety trudniejsze, zwłaszcza gdy znajdują się na wysokości.

Jak wykryć ukryte kamery

Wiedząc już, gdzie można spodziewać się niechcianego urządzenia, zastanówmy się, jak sprawdzić, czy w pomieszczeniu nie ma ukrytych kamer. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, oto one:

  • Latarka – ten łatwy do zastosowania sposób wymaga jedynie silnego źródła światła, jednak nada się także latarka wbudowana w telefon. Należy na początek zgasić wszystkie lampy w pokoju lub przynajmniej zasłonić okna. Wystarczy oświetlać pod różnymi kątami wymieniane powyżej, podejrzane miejsca. Nietypowe odbicia światła, a tym bardziej o niebieskawym zabarwieniu, powinny wzbudzić naszą czujność, gdyż z dużym prawdopodobieństwem jest to właśnie odbicie miniaturowego obiektywu kamery. Metoda ta wymaga chwili cierpliwości, jednak można ją stosować w zasadzie w każdych warunkach.
  • Aplikacja na telefon – nawet najmniejsze urządzenia generują słabe pole magnetyczne. Jak znaleźć ukrytą kamerę wykorzystując ten fakt? Wystarczy, że posiadamy telefon wyposażony w detektor takiego pola, by za pośrednictwem specjalnej aplikacji (np. Hidden Camera Detector) móc przeskanować różne powierzchnie w pomieszczeniu. Dobrze jest wyłączyć wcześniej wszystkie inne urządzenia w pokoju, aby nie otrzymać fałszywych wyników.
  • Skanowanie sieci – transmisja z ukrytej kamery do urządzenia odbiorczego jej właściciela ma często miejsce z użyciem sieci Wi-Fi. Tutaj także można wykryć taką transmisję z pomocą dedykowanej temu aplikacji.
  • Specjalistyczny detektor – na rynku jest dostępnych wiele urządzeń stworzonych w celu ochrony przed ukrytymi kamerami i podsłuchami. Ich zaletą jest wysoka skuteczność, jednak są to rozwiązania dość kosztowne.

Gdzie zgłosić nielegalne kamery w pokoju hotelowym

Jak już wspomniano, ukryte kamery w hotelach w żadnym wypadku nie są legalne i ich używanie skończyć się może konsekwencjami prawnymi. Gdzie zgłosić nielegalne kamery w pokoju hotelowym? Najlepiej natychmiast po zdemaskowaniu urządzenia powiadomić o tym fakcie policję. Oczywiście warto zabezpieczyć też samą kamerę w celach dowodowych. Takie działanie uchroni prywatność nie tylko naszą, ale też przyszłych gości hotelowych.

Jak widać, ukryte kamery w pokojach hotelowych stanowią realne zagrożenie dla prywatności osób odwiedzających obiekty noclegowe i choć prestiż danego miejsca lub jego brak może nieść pewne przesłanki co do bezpieczeństwa, to czujność należy zachować zawsze. Znając wymienione najczęstsze miejsca ukrycia kamer i metody ich wykrywania, będzie można z większą łatwością zapobiegać takim atakom na sferę prywatną, a także postawić ich sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl