Poczucie bycia śledzonym lub obserwowanym nie należy do komfortowych przeżyć. Poza negatywnymi odczuciami może to być także przejaw zagrażającego niebezpieczeństwa. W przypadku gdy podejrzewasz, że tego typu sytuacja spotkała właśnie Ciebie, zastosuj kilka sprawdzonych metod oraz poinformuj o tym odpowiedni organ. Jeśli chcesz wiedzieć co zrobić, gdy ktoś Cię śledzi, przeczytaj popularne sposoby, które mogą pomóc w rozszyfrowaniu tego zjawiska!

Jak sprawdzić, czy ktoś mnie śledzi?

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak sprawdzić, czy ktoś mnie śledzi to istnieje możliwość, że faktycznie jesteś obserwowany. Gdy masz częste wrażenie, że ktoś za Tobą idzie, zatrzymywanie się w nieoczekiwanych miejscach i obserwacja może być jedną z metod na ustalenie stanu faktycznego.

Aby sprawdzić, czy faktycznie ktoś Cię inwigiluje, możesz zastosować metodę kontrobserwacji. W tym celu zaleca się stanąć obok tablicy informacyjnej, często zmieniać stronę ulicy lub też zamówić w kawiarni sok, usiąść przy oknie i błyskawicznie wyjść z lokalu już po kilku minutach. W przypadku gdy ktoś Cię śledzi, takim sposobem łatwiej jest zaobserwować podejrzaną osobę, która w charakterystyczny sposób zareaguje na zmianę Twojego zachowania. Pozostałe sposoby na to, aby sprawdzić, czy ktoś Cię śledzi to m.in.:

Aby zgubić śledzącą Cię osobę, możesz wejść do zatłoczonego budynku np. dużej galerii handlowej i przemieszczać się w tłumie. Kiedy sytuacja wydaje się być już podbramkową, należy poinformować przechodniów o swoich obawach i wspólnie z nimi poczekać na policję. Ta najpewniej nie będzie mogła w żaden sposób zareagować, ale może uchronić Cię to przed dalszym niepożądanym rozwojem wydarzeń.

Co zrobić, gdy ktoś śledzi Cię samochodem?

Jeśli nie wiesz co zrobić, gdy ktoś Cię śledzi autem pierwszym krokiem jest zyskanie pewności czy faktycznie jesteś obserwowany. W tym celu zaleca się zastosowanie metody 4 skrętów w prawo, która zgodnie z nazwą polega na czterokrotnym skręceniu w prawą stronę i obserwacji reakcji jadących z tyłu samochodów.

Możesz także zmieniać prędkość poruszania się i monitorować tempo jazdy podejrzanego o śledzenie Cię kierowcy. Kolejnym sposobem jest wykonanie nieoczekiwanego manewru zawracania na rondzie, który możesz powtórzyć kilkakrotnie, sprawdzając, czy inny samochód porusza się synchronicznie z Twoim pojazdem.

Gdy ktoś Cię śledzi należy mieć świadomość, że motywy takiego zachowania mogą być bardzo niebezpieczne. Jeśli masz już pewność, że jesteś ofiarą obserwacji, zatrzymaj się więc na stacji benzynowej z monitoringiem i nie wysiadaj z samochodu. Spisz także numer tablicy rejestracyjnej oraz markę podejrzanego samochodu. Pewnym wyjściem jest także powiadomienie policji.

Zasady bezpieczeństwa dla osób, które są śledzone

Gdy już ustalisz, że ktoś celowo za Tobą jedzie, pamiętaj, aby się nie zatrzymywać i kontynuować jazdę aż do bezpiecznego miejsca. Może to zapobiec ewentualnej napaści. Nie jedź bezpośrednio do domu- być może osoba, która Cię śledzi nie zdołała jeszcze ustalić Twojego miejsca zamieszkania. Staraj się także zachować spokój i nie okazywać tego, że zauważyłeś jadący za Tobą samochód. Możesz także kontynuować jazdę, podczas której zadzwonisz na policję.

Wróć do porad

Skontaktuj się z nami

ASCO Security Sp. z o.o.
ul. Szybowcowa 31
54-130 Wrocław
Nip: 894 310 61 82

Biuro obsługi klienta
ul. Krupnicza 13
tel. +48 71 79 07 777
fax +48 71 79 07 801
e-mail: bok@ascosecurity.pl

Sekretariat
tel. +48 71 79 07 700
fax +48 71 79 07 801
e-mail: biuro@ascosecurity.pl